http://imago.nolimit.cz/image/14586413
Chov strašilek není nijak zvláště obtížný, ale vyžaduje určitou trpělivost a přesnost. Dle určitých pravidel se každému podaří odchovat nějaké jedince. Existují však také druhy, které lze pouze zřídka odchovat, ale ty se v České Republice nechovají a ani se sem nedovážejí.

Terárium
Pro strašilky existuje opravdu mnoho terárií, které se liší svojí velikostí, orientací (výška, šířka) a hlavně tím, z jakého materiálu jsou zhotoveny. Nejčastějšími terárii jsou terária skleněná, která jsou velice vhodná pro vyšší vlhkost a také se snadno čistí. Poté jsou to terária s jednou stranou z pletiva či umělohmotné nádoby nebo případně také 5l sklenice.
Teplotu v teráriu udržujeme pokojovou či vyšší dle druhu. Tuto teplotu docílíme malou žárovkou umístěnou v horní části terária. Do terária můžeme vložit různé větve či kůru a samozřejmě také rostlinu, na které strašilka či pakobylka žije a kterou se krmí.
Velikost terária volíme dle zvoleného druhu. Například pro Heteropteryx dilatata volíme mnohonásobně větší terárium než například pro Extatosoma tiaratum.
Velice důležité je také to, že v teráriu musíme udržovat čistotu, jinak hrozí mnohé nemoci či plísně.

Krmení
Strašilky požírají živnou rostlinu, na které právě žijí. Jejich jídelníček tvoří však pouze čerstvé listy nikoliv suché či zhnilé listy. Každý druh strašilky požírá jiný druh rostliny, nejčastěji je to však maliník či ostružiník, který je všude dostupný a je zcela zdarma.

Samec či samice?

Jak u strašilek tak i u pakobylek jsou samci většinou menší, štíhlejší a mají i křídla díky nimž mohou létat. Avšak je obecně známo, že samci se u tohoto hmyzu vyskytují poměrně málo, protože samice je k rozmnožování nepotřebují. Existují ale takové druhy, které se bez samcce nerozmnoží!

Kladení vajíček
Asi za tři týdny po poslední svleku, kdy je již strašilka či pakobylka plně dospělá začíná pakobylka klást vajíčka. Dle druhu můžeme však pozorovat určité rozdíly. Některé strašilky vajíčka volně pouští, jiné strašilky lepí svá vajíčka na živnou rostlinu nebo je třeba kladou do zeminy jako je písek či rašelina.
Tyto vajíčka je dobré sbírat a udržovat je ve stálém vlhku - každý den je nutné je rosit!

Odchov nymf

Malé strašilky jsou po vylíhnutí z vajíčka velice náchylné a proto si musíme dát veliký pozor při manipulaci s nimi. Po vylíhnutí je dobré zajistit strašilkám přístup ke kapkám vody, ze kterých velice často pijí. Následně začínáme podávat malé kousky potravy - mladé listy. Úmrtnost těchto nymfy nemusí být veliká, ale existují opět druhy u kterých je úmrtnost u malých nymf asi 90% což je velice nepříjemné a lze tyto druhy jen zřídka odchovat.

PLATÍ OD 8.11. 2009

PSG23
Eurycantha calcarata

PSG84
Oreophoetes Peruana

PSG118
Aretaon asperrimus

PSG183
Sceptrophasma hispidula

PSG195
Sungaya inexpectata

PSG215
Phaenopharos khaoyaiensis

PSG235
Brasidas samarensis

beautiko@seznam.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one